En nefis tarifler, en güzel yemek tarifleri burada.

Benzer Tarifler

Kayısı Şeftali Meyveli Krem Karamel Tarifi - En Nefis Yemek Tarifleri

Kayısı  Şeftali Meyveli Krem Karamel Tarifi

Kayısı Şeftali Meyveli Krem Karamel Tarifi

Malzemesi

300 gr taze veye kurutulmuş kayısı
1 kavanoz şeftali veya kayısı marmelatı
1 su bardağı toz şeker
2,5 su bardağı süt
6 yumurta
500 gr çiğ krema
10 yaprak jelatin
yeteri kaz muz likörü ( istediğiniz başka bir likörüde kullanabilirsiniz. )
1 paket vanilya

Not: Krem karameli isterseniz küçük kalıplar yerine büyük bir kalıpta da yapabilirsiniz.

Tarifi

Jelatin yapraklarını soğuk suda yumuşatın. Sütten birkaç kaşık kenara ayırdıktan sonra geri kalan sütü vanilyayla beraber ocakta kaynatın. Büyük bir kasede yumurta sarısıyla toz şekeri iyice çırpın. Şeker eriyip karışımın rengi değişip köpürünceye kadar çırpmaya ara vermeden kaynatılmış sütü yavaş yavaş sicim gibi akıtarak yedirin.
Süt iyice yedirildikten sonra kaseyi içi kaynar suyla dolu daha geniş bir tencerenin içine oturtun. Bu süre zarfında karıştırmaya devam edin. Krema kaynamak üzereyken yumuşatılmış jelatinin üçte ikisini suyunu sıkarak ufalayın ve kremaya katın. Hızlı hızlı karıştırmaya devam edin ve jelatini kremaya iyice yedirin. Kaseyi benmariden çıkartıp bir kenarda soğumaya bırakın.
Diğer tarafta ayırdığınız 1 kaşık sütü ısıtın ve içine kalan jelatini suyunu sıkarak ufalayın. İsteğe bağlı olarak yarım bardak likörüde ilave edip bir taşım kaynatın ve bir kenarda soğumaya bırakın.
Bir miktar kayısıyı kenara ayırdıktan sonra kalan kayısıları ince ince doğrayın. Bir kaseye boşaltılan marmelatı tahta bir kaşık yardımıyla iyice karıştırın ve yumuşatın.
Çiğ kremayı çırparak köpürtün ve sonra iyice soğumuş yumurtalı kremaya karıştırarak yedirin. Kremanın dörtte birini baş bir kaseye alın ve hızlı hızlı karıştırmaya devam edin. Marmelatıda ilave ederek karıştırmaya devam edin.
Bu arada soğumuş jelatinle krem karamel kalıplarının dibini ve kenarlarını jelatinle kaplayın. Her kalıbın dibine dilimlenmiş 1 kayısı koyduktan sonra kalıpları 1 saat buzdolabında bırakın.
Jelatin iyice donunca kalıpları dolaptan alın ve marmelatlı kremayı kalıplara eşit miktarda paylaştırın.
Krem karamel kalıplarındaki krema iyice donunca , kalıpları kaynar suya batırıp çıkarın ve tatlı tabağına ters çevirerek boşaltın. Krem karamelelrin çevresini kayısılarla süsleyip servis zamanına kadar buzdolabında bekletin. Buzdolabında ne kadar beklerse o kadar lezzetli olur. Çok lezzetli bir tarif. Mutlaka deneyin. Herkese afiyet olsun. Bu tarif 1215 kere okundu. Türkiye mozaiğinde farklı tatlar ennefis.com'da.

Etiketler