En nefis tarifler, en güzel yemek tarifleri burada.

Benzer Tarifler

Ağa Lokması Tarifi - En Nefis Yemek Tarifleri

Ağa Lokması Tarifi

Ağa Lokması Tarifi

Malzemesi

yarım kg. üryani eriği
200 gr un
125 gr margarin
125 gr toz şeker
1 yumurta
4 büyük boy patates
50 gr kurutulmuş ekmek tozu
badem
1 tatlı kaşığı tarçın
1 tutam tuz

Tarifi

Patatesleri kaynar tuzlu suda haşlayın ve patateslerin kabuklarını soyduktan sonra güzelce ezip püre haline getirin. Püreyi bir tutam tuz ve yumurtayla yoğrularak hamur haline getirin. Erikleri ılık suda yumuşatıp çekirdeklerini çıkartın ve içlerine birer badem yerleştirin. Hamur çok ince açılıp eriği saracak büyüklükte parçalara bölün. Her birinin içine bademli erik koyup uçları birbirine yapıştırarak kapatın. Sonra kaynar tuzlu suyun içine atıp hamurlu erikleri 5 dk. kaynatın. Kaynayan erikleri sudan alıp suyunu süzün ve ısıya dayanaklı bir kaba dizin. Üzerlerine toz şeker ve tarçın serpin. Margarini eritin ve üzerine kurutulmuş ekmek tozu döküp güzelce karıştırın. Bu karışımı erikli hamurların üzerine gezdirerek dökün. Kabı kızgın fırına sürün ve fırının ısısını orta dereceye düşürün. Hamurların üzeri pembeleşince fırından çıkarıp servis yapabilirsiniz.
Herkese afiyet olsun.

Not: Bu erik sadece kastamonu bölgesinde yetiştiriliyor. Yetiştikten sonra tek tek elde soyularak, çam tahtalarının üzerinde kurutulan bu erik, hoşaf yapılarak tüketilir. B vitamini bakımından oldukça zengin olan üryani eriği, uzmanlarca farklı lif yapısıyla bağırsakları yumuşatması, sindirimi kolaylaştırması, beden ve zihin yorgunluğunu gidermesi dolayısıyla tavsiye ediliyor.
Vücuda zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olarak böbreklerin çalışmasına yardımcı olan erik, aynı zamanda kansızlığa da iyi geliyor. Bu tarif 952 kere okundu. Türkiye mozaiğinde farklı tatlar ennefis.com'da.

Yemek Tarifi Etiketleri

Etiketler