En nefis tarifler, en güzel yemek tarifleri burada.

Benzer Tarifler

Vücudumuzu oruca nasıl hazırlamalıyız? - En Nefis Yemek Tarifleri

Vücudumuzu oruca nasıl hazırlamalıyız?

Vücudumuzu oruca nasıl hazırlamalıyız?

Vücudumuzu oruca nasıl hazırlamalıyız?

Dinlerin ortak paydalarından birisi olarak karşımıza çıkan oruç tutmak, özellikle Müslüman’larda oldukça önemli bir ibadet bicimi olarak karşımıza çıkar. Vücudu arıtmanın ve dinlendirmenin en önemli yolu olarak bilinen oruç son yıllarda yapılan birçok araştırmada, canlıların sağ kalım süresini uzatmanın en iyi yollarından biri kalori kısıtlaması yapmak olarak gösteriliyor. Metabolik hastalara yakalanma riskimizi en az indirgemeyi başaran oruç, beslenme yetersizliği yapmayan kalori kısıtlamasıyla formda kalmanızı da sağlamaktadır.

Orucun faydalarından yararlanmak için düzenli olarak sahura kalkıp beslenilmeli ve iftar sofralarında iftarda kendimizden geçmişçesine pilavlar, börekler, etler, pideler ve çeşit çeşit tatlılar yiyerek orucun vücudumuza vereceği yararı yok edip kendimize zarar vermemeliyiz. Özellikle son senelerde yaz aylarına denk gelen ve çok uzun bir süreç dilimini kapsayan orucu sağlık bir şekilde tutabilmek için ramazan ayı başlamadan vücudumuzu bu sürece hazırlamalıyız.

Vücudumuzu oruç tutmak için nasıl hazırlamalıyız?

  • Her gün sekiz bardak su içmeye özen gösterin. Eğer su içmeyi sevmiyorsanız, su içmeyi sevmek için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. 1 litre suyu bir sürahiye koyun ve içine taze meyve (çilek, elma, limon, nane) dilimleyin. Sürahiyi her zaman görebileceğiniz bir yere koyun ve vücudunuzu suya doyurun. Oruç tutmaya başladığınızda bunu alışkanlık haline getireceğiniz için, iftarda ve sonrasında su içmeyi ihmal etmezsiniz.
  • Her sabah muhakkak kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltı da az yağlı peynir, haşlanmış yumurta ve bol domates, biber, salatalık gibi su oranı yüksek sebzeleri tercih edin. 1 hafta öncesinden bile bu şekilde kahvaltı yapmaya alışırsanız, sahura kalkma ihtiyacı duyarsınız ve sahursuz oruç tutmamaya çalışırsınız.
  • Özellikle akşam yemeklerini oruca başlamadan önce daha hafif yemeye özen gösterin. Çorba, etli bir sebze yemeği, yoğurt ve ekmekten oluşacak şekilde hazırlayın akşam yemeklerinizi. Ramazandan önce akşam yemeklerinizi bu şekilde yemeye başladığınızda, vücudunuz alışacağı için ister istemez iftarda ağır yemekler yiyemeyeceksiniz.
  • Akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yiyip-içmeyin. Gece yatmadan 3 saat önce besin alımınızı kesin. Akşam yemeğinden sonra yeme-içme alışkanlığınızdan kurtulabilirseniz iftardan sonra da yeme alışkanlığınız olmaz ve daha rahat bir mide ile oruç tutabilirsiniz.
  • Çay, kahve tüketiminizi sınırlayın. Çünkü çay ve kahve vücuttan su atar. Yaz aylarında vücudun suya daha çok ihtiyacı olduğu için bu tür içecekler fazla tüketilirse susuzluk daha çok oluşabilir. Özellikle oruç tutmaya başlamadan önce bu alışkanlıklarınızdan uzaklaşırsanız ramazanda daha rahat edersiniz.
  • Her gün 45-60 dakika arasında yürüyüş yaptığınızda vücut direncinizi artırırsınız. Daha dayanıklı olursunuz. Kendinizi daha güçlü hissedersiniz. Ramazan ayında da yürüyüşlerinizi yapmaya devam edin. İftardan 2 saat sonra yapacağınız en az yarım saatlik yürüyüş metabolizmanızı düzenler.

Bu tarif 743 kere okundu. Türkiye mozaiğinde farklı tatlar ennefis.com'da.

Yemek Tarifi Etiketleri

Etiketler