En nefis tarifler, en güzel yemek tarifleri burada.

Benzer Tarifler

Resimli Ev Yapımı Yoğurt Tarifi, Hazırlanışı, Yapılışı - En Nefis Yemek Tarifleri

Resimli Ev Yapımı Yoğurt Tarifi, Hazırlanışı, Yapılışı

Resimli Ev Yapımı Yoğurt Tarifi, Hazırlanışı, Yapılışı

  Resimli Ev Yapımı Yoğurt Tarifi, Hazırlanışı, Yapılışı

Eğer üşenmiyorsanız ve azıcık kendi yeteneğinize güveniyorsanız sizlere evde yoğurt yapmanızı tavsiye ediyoruz. Aşağıda verdiğimiz yoğurt tarifi ile kusursuz bir ev yapımı yoğurt hazırlamanız çok kolay!

Ev yapımı yoğurt

2 litre sütü kaynatın ve yoğurdu yapmak istediğiniz kabın içerisine aktarın. Biraz soğumasını bekleyin. Parmağınızı batırdığınızda dayanabileceğiniz ısıya gelince içine 2 yemek kaşığı katkısız yoğurt ekleyin ve karıştırın. Üzerini kalın bir bezle örtüp oda sıcaklığında 4-5 saat bekletin. Üzerindeki bezi alarak birkaç saat buzdolabında beklettikten sonra yoğurdunuz hazır hale gelecektir.

Araştırmalara göre Türkiye’de yılda 2 milyon ton yoğurt tüketiliyor. İki omzunun üzerine astığı teraziye benzer bakraçlarıyla geldiğini haber veren çocukluğumuzdaki yoğurtçu geliyor gözümüzün önüne… Hijyen diyerek sokak satıcılarından vazgeçirilip paket ürünlere geçince bu anı da, eskimiş bir fotoğraf şimdi. Ama market raflarını süsleyen paketli yoğurtların ne kadar sağlıklı olduğu da kafaları karıştıran başka bir soru işareti olarak gündemde şu günlerde.

Kötü niyetli üreticiler maliyetleri azaltmak için yoğurda farklı maddeler karıştırarak bu çok faydalı besini aksine insan vücuduna zarar verir hale getiriyorlar. Normal usullerle yapılmış kaliteli bir yoğurdun bekledikçe sulanıp, ekşiyip, küflenmesi gerekirken koruyucu amaçlı katkı maddeler kullanılmış yoğurtlar haftalarca aynı tat ve görüntüde kalıyorlar. Bu da ne kadar sağlıksız yoğurtlar tükettiğimizin en net göstergesi aslında.

Bağışıklık sistemini güçlendirecek bakteriler içeren yoğurdun sindirim sitemine de faydası oldukça büyük. Bunun yanı sıra kemik ve dişleri koruyup güçlendirici etkisi olan kalsiyum zengini yoğurdun vücuda daha onlarca yararı var fakat katkısız olarak tüketilmesi kaydıyla.

Bu tarif 1303 kere okundu. Türkiye mozaiğinde farklı tatlar ennefis.com'da.

Etiketler