En nefis tarifler, en güzel yemek tarifleri burada.

Benzer Tarifler

Limon Tatlısı Tarifi - En Nefis Yemek Tarifleri

Limon Tatlısı Tarifi

Limon Tatlısı Tarifi

Malzemesi

10 yumurta
1 su bardağı + 1/4 su bardağı toz şeker ( 1/4 = çeyrek su bardağı )
2 limon
100 gr. tereyağı
hindistan cevizi ( arzuya göre )
fındık veya ceviz içi

Tarifi

Limonları güzelce yıkayıp beyaz kısmını almadan limon kabuğunu rendeliyin. Sonra limonun suyunu sıkıp kabukların üzerine dökün.
Porselen bir kaba 10 yumurta sarısını beyazlarından ayırıp yumurta sarılarının üzerine toz şekeri ekleyin ve mikser yada çırpma teli yardımıyla iyice çırpın. Şeker eriyip yumurtanın sarısı beyazımtrak bir renk alana kadar ara vermeden çırpmaya devam edin ve daha önce hazırladığınız limon rendeli suyu da azar azar karışıma ilave edin.
Diğer tarafta bir tencerenin içine porselen kasenin yarısını geçecek kadar su koyup ateşe oturtun. Su kaynayınca kaseyi tencerenin içine oturtun ve karışımı ara vermeden çırpmaya devam edip karışımın biraz ılınmasını sağlayın. Bu işlemi yaparken kaynayan suyun porselen kasenin içine sıçramamasına özen gösterin. Porselen kaseler ılınınca içine hafifçe eritilmiş tereyağını katın ve tereyağını karışıma iyice yedirin. Daha sonra kaseyi kaynar sudan çıkartın.
Diğer tarafta yumurta beyazlarını çırpın ve kar gibi beyaz bir köpük haline getirin. Sonra köpük haline gelmiş yumurta aklarını soğumuş kremaya azar azar bir sicim gibi akıtarak güzelce karıştırın. Hazırladığınız limon tatlısını arzuya göre büyük bir kaseye yada küçük kaselere pay ederk buzdolabında iyice soğutun. Buzdolabında ne kadar uzun kalırsa o kadar lezzetli olur. Soğuduktan sonra üzerini arzuya göre hindistan cevizi, ceviz içi ve fındık içiyle süsleyin. Herkese afiyet olsun. Bu tarif 1438 kere okundu. Türkiye mozaiğinde farklı tatlar ennefis.com'da.

Etiketler