En nefis tarifler, en güzel yemek tarifleri burada.

Benzer Tarifler

Luhum Pilavı Tarifi, Yapılışı, Nasıl Hazırlanır, Gerekli Malzemeler - En Nefis Yemek Tarifleri

Luhum Pilavı Tarifi, Yapılışı, Nasıl Hazırlanır, Gerekli Malzemeler

Luhum Pilavı Tarifi, Yapılışı, Nasıl Hazırlanır, Gerekli Malzemeler

  Luhum Pilavı Tarifi, Yapılışı, Nasıl Hazırlanır, Gerekli Malzemeler

Bugünkü yemek tarifleri köşemizde sizlere çok lezzetli bir pilav çeşidi sunuyoruz. Luhum pilavının nasıl yapıldığını henüz bilmiyorsanız hayatınızda çok şey kaçırmışsınız! Luhum pilavının tarifi aşağıda verilmiştir, sadece bir kere denerseniz bize teşekkür edeceğinize eminiz.

Luhum pilavı gerçekten damak tadına düşkün olanlar için güzel bir tarif.
Malzemeler

Hamuru için: 1 su bardağı soda , 2,5 su bardağı un,2 adet yumurta, 150 gram tereyağı ,luhumları kaynatmak için su, lezzet vermek için et suyu.

Sosu için: 2 orta boy soğan, 3 orta boy domates, 500 gram kavrulmuş kıyma, tuz , karabiber.

Yapılışı

Bir kaba, soda , yumurta, ve yağı koyup karıştırın, unu ekleyip kulak memesi yumuşaklığında hamur yapabilirsiniz. Hamuru ceviz büyüklüğünde parçalara ayırın. Her bir yumağı unlayarak incecik açın, parmak kalınlığında şeritler kesip bunları kare kare(1/2 cm’lik) keserek bir bezin üzerinde kurumaya bırakın. Diğer tarafta sosu hazırlamak için soğanı yağda pişirin, domatesleri ekleyip bir- iki taşım kaynatın kıymayı katın .Hazırladığınız luhumları tuzlu sıcak suda haşlayıp kevgirle başka bir tencereye alın ve üzerine et suyu gezdirin. Biraz dinlendirip et suyunu çektirin. Servis yaparken sosu pişen luhumların üzerine dökün.

Bu tarif 1181 kere okundu. Türkiye mozaiğinde farklı tatlar ennefis.com'da.

Etiketler