En nefis tarifler, en güzel yemek tarifleri burada.

Benzer Tarifler

Kızarmış Kaz Tarifi - En Nefis Yemek Tarifleri

Kızarmış Kaz Tarifi

Kızarmış Kaz Tarifi

Eskiden uzun kış gecelerinde aile bir araya toplandığında veya başka önemli akşamlarda bir araya gelindiğinde kaz pişirilirdi. Kars denince akla ilk gelen yemek, fırında kazdır. Bu kent ve civarında kaz eti vazgeçilmez lezzetlerin başında gelir. Köylerde, her evin mutlaka 4-5 kazı vardır. Kaz ya fırında ya da tandırda pişer. Her ikisinin de tadına doyum olmaz. Yolunuz Kars’a düşerse kazın tadına mutlaka bakın. Bu yemek, kentin havasıyla, suyuyla, atmosferiyle, insanıyla, manzarasıyla birleşince daha lezzetli oluyor. Eğer uçağa atlayıp hemen dönecekseniz, dondurulmuş kuru kazlardan bir tane alıp, evde de eşe dosta bu muhteşem lezzeti tattırabilirsiniz. Kaz, kuvvetli ve hafif kekremsi bir tada sahiptir. Sos eklenmesi tavsiye edilmez. Fakat pestil ezmesi ile servis yapılabilir.

Kazın pişirilmesi

1. usulde pişirme

Kazın içyağlarını keserek çıkarın. Üzerine sıcak su ve 3 baş soğan koyarak kaynatın. Bu işlem 3 saat sürer. Kaynatma işleminden sonra kazı tencereden çıkarın ve soğutun. Ardından başka bir tencerede pembeleşinceye kadar kazı kısık ateşte pişirin. Ya da haşlanmış kazı 180°C ısıtılmış fırında altın sarısı kıvamına gelene kadar kızartın.

2. usulde pişirme

Ocak yakılır ve ateş kenarlara alınır. Ortaya üç ayak (sac ayağı) konur ve üzerine bir tepsi oturtulur. Kaz, bir aparat ile ocağa asılır. Ocak küllendikçe odun atılarak korlanır. Duman çıkmamasına dikkat edilir. Bu işlem en az 5 saat sürer. Kazın tepsiye akan yağlarından tirit yapılarak tüketilir. Bu tarif 1430 kere okundu. Türkiye mozaiğinde farklı tatlar ennefis.com'da.

Yemek Tarifi Etiketleri
, ,

Etiketler