En nefis tarifler, en güzel yemek tarifleri burada.

Benzer Tarifler

Kışın kilo almamak için ne yapmalı? - En Nefis Yemek Tarifleri

Kışın kilo almamak için ne yapmalı?

Kışın kilo almamak için ne yapmalı?

Kışın kilo almamak için ne yapmalı?

Kışın haraketlerimizin azalması, yediklerimizin farklılaşması ve iştahımızın açılmasıyla birlikte kilo almamızda kaçınılmaz oluyor. Kış ayından sonra gelen bahar aylarında ise teraziye çıktığımızda tüm kışın bilançosu ile karşılaşmamız kaçınılmaz olurken, topluca alınmış olan kiloları geri vermemiz ise aslında pek kolay olmuyor. Kışın kilo almanın asıl sebebi çevre ısısı düşüklüğü olarak belirtilirken, vücudumuzun standart olarak sıcaklığı koruma isteği yeme iştahımızı açıyor ve fazla besin tüketimi ise beraberinde kiloyu getiriyor.

:: Kışın kilo almamak için nelere dikkat edilmeli?

- Bağışıklık sisteminin zenginleşmesi ve daha iyi şekilde çalışması için A, C, E vitamini, selenyum, magnezyum ve çinko alınmalıdır,
– A vitamini kazanmak için yumurtanın sarısı, çiğer, yeşil yapraklı bitkiler tüketilmeli. Turunçgiller, mandalina, portakal, greyfurt ve yeşil yapraklı sebzeler ise C vitamini için tüketilmeli,
– C vitamini tüketirken meyve suyunu sıkıp, bir saat sürahide bekletirseniz faydası kalmaz. Aynı şekilde yemek yaparken sebzeyi saatlerce yıkıyor, birçok parçaya bölüp, ağzı açık pişiriyorsanız yine vitamin kaybı olur.
– E vitamini kuru baklagil, yağ, fındık, fıstık gibi besinlerde bulunur. E vitamini kalbi korur, antioksidan etkisiyle gıdaların bıraktığı serbest radikaller dediğimiz bize zarar veren bileşenlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
– Selenyumun kaynağı ise deniz ürünleridir. Hayvansal gıdalarda da bol bulunur.
– Kış aylarında D vitaminin en zengin kaynağı olan güneş ışınlarından mahrum kalıyoruz. Bu sebeple güneşli günlerde biraz dışarı çıkmak, yürüyüş yapmak gerekir.
– Besin olarak balık oldukça yararlıdır. Zengin bir Omega-3 kaynağıdır. Haftada iki defa balık tüketmek iyidir. Ancak balık kızartma olarak değil, ızgarada yağ ekleyerek tüketilmelidir.
– Çinko büyüme, gelişme, doku onarımında ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir mineraldir. Çinko süt ürünleri, et ürünleri, hayvansal gıdalar ve bitkisel gıdalarda bulunur. Hayvansal gıda olanı ise daha zengindir.
– Magnezyum kasların gevşemesi için gereklidir. Bununla birlikte bağışıklık sistemimiz için de gereklidir. Tam buğdaydan yapılmış makarna ve ekmek bu açıdan önemlidir. Çünkü tam buğday ayrıştırılmamıştır ve magnezyum için destekçidir.

Bu tarif 1130 kere okundu. Türkiye mozaiğinde farklı tatlar ennefis.com'da.

Yemek Tarifi Etiketleri

Etiketler