En nefis tarifler, en güzel yemek tarifleri burada.

Benzer Tarifler

Kış sebzeleri ve faydaları - En Nefis Yemek Tarifleri

Kış sebzeleri ve faydaları

Kış sebzeleri ve faydaları

Kış sebzeleri ve faydaları

Kış aylarına ait olan sebzelerin bir çoğu şifa kaynağı. Manavlarda ve marketlerde satılan kış sebzeleri sağlığımızı koruyor, hastalıklara karşı olan direncimizi arttıryor ve bizlere daha kaliteli yaşam sunuyor. Vücut sağlığımızın ihtiyacı olan vitaminleri, karbonhidratları yada magnezyumları kış sebzelerinden alarak sorunsuz bir yaşamın keyfini sürebiliriz. Peki hangi sebzeler kış aylarında daha fazla tüketilmeli dersiniz?

 

Kuşkonmaz

Postasyum açısından zengin olan kuşkonmaz aynı zamanda A, B, C, ve K vitaminlerini de içserinde bol miktarda bulunmaktadır. Vücudumuzun ihtiyacı olan günlük folat ta kuşkonmaz ile karşılanabilir. Lif, manganez, bakır, fosfor, potasyum ve proteinin de içinde bulunduğu kuşkonmaz hamile kalmayı isteyen bayanların kış aylarında sıkça tüketmesi gereken sebzeler arasında yer alıyor. Aynı zamanda gut hastalığına da çok iyi gelir ve iyi bir ödem atıcıdır. Kalp hastaları kuşkonmazı et ile birlikte tüketmelidir.

Kereviz

Sinir yatıştırıcı özelliği ile bilinen kereviz kış aylarının en faydalı sebzeleri arasında yer alır. Kokulu bir bitki olan kereviz A, B1, B2, B6, C, ve K vitaminleri bakımından zengindir. Potasyum, folat, molibden, manganez ve lif bu sebzenin içinde bolca yer alır. Kireçlenme (osteoartrit), eklem iltihaplanması (romotoit) ve gut hastalığıa karşı koruyucudur.

Yer elması

Patates gibi yer altında yetişen yer elması, özellikle menopoz dönemindeki kadınların sofralarından eksik olmamalıdır. Kan basıncını düzenleyici etkisi bulunan yer elmasının içerisinde Lif, B1 ve B6, C vitaminleri ve manganez bol miktarda bulunur. Demir eksiliği anemisi olanlar haftada 2 defa yer elmasını tüketmeliler. Düzensiz çalışan böreklerinizden yana sıkıntınız varsa yer elması idealdir.

Brokoli

Tam bir vitamin deposu olan brokoli, kansere ve kemik erimesine karşı korur. Lif oranı yüksek ve kalsiyum bakımından zengindir. Mineral ve demir eksikliğiniz varsa bu sebzeyi sofralarınızdan eksik etmeyin.

Karnabahar

Enfeksiyonlara karşı ciddi bir koruma gösterir. İdrar yolları enfeksiyonlarında yüksek koruma sağlar. Kemik erimesini oluşumunu önler. İçerisinden bol miktar fosfor bulunur.

Pırasa

A, B1, C ve E vitaminleri bolca bulunur. Fosfor, kalsiyum,
potasyum ve demir bakımından zengin olan pırasa, böbrek taşlarını engeller, kabızlık sorununa iyi gelir.

Bu tarif 914 kere okundu. Türkiye mozaiğinde farklı tatlar ennefis.com'da.

Yemek Tarifi Etiketleri

Etiketler