En nefis tarifler, en güzel yemek tarifleri burada.

Benzer Tarifler

2012′de Beslenme Önerileri - En Nefis Yemek Tarifleri

2012′de Beslenme Önerileri

2012′de Beslenme Önerileri

2012′de Beslenme Önerileri

Yepyeni bir yıla adım attık. Umutla ve coşkuyla gelen 2012, hepimiz için sağlıklı bir yıl olsun.

Sağlıklı beslenme yaşamımızın kaliteli olmasında en önemli etkendir. Bu yıl tükettiğiniz besinlerde bazı değişiklikler yaparak sizde yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz. Sağlıklı besinler türeketerek kilonuzu dengeleyibilir ve uzun süren kaliteli bir yaşamın tadını çıkartabilirsiniz. Sağlıklı beslenmek için neler tüketmeliyiz?

 

Yulaf ve Tam Buğday Unu

Beyaz unlu mamüleri tercih etmektense tam buğday unuyla üretilmiş besinleri tüketin. Bu besinler size tokluk hissi verecektir. Beyaz unlu mamüller, yüksek oranda lif içerir ve düşük glisemik indekse sahiptirler.

Kurubaklagiller Tüketin

Bitkisel protein içeren ve demir bakımından zengin olan kurubaklagiller tüketmeye özen gösterin. Yeşil mercimek, nohut, kuru fasulye, soya fasulyesi, barbunya, bakla tercihleriniz aranızda olsun. Kurubaklagilleri etle kıyasladığımız zaman kan şekerini yükseltmesi ve yağ miktarı daha düşüktür.

Etiniz Yağsız Olsun

Derisini aldığınız tavuk, balık, dana eti ve hindiyi haşlama, fırın veya ızgara yöntemi ile pişirin. Yağsız et tüketimi yağ yakımını %5 arttıracaktır.

Süt ve Süt Ürünlerini Light Tercih Edin

Günlük 1000-1300 mg kalsiyum tüketmek kilo vermenizi 2 kat hızlandıracaktır. Bu nedenler light süt ve süt ürünleri tercihiniz olsun.

Yeşil Çay

Yeşil çayı özellikle karın bölgesinde fazlalığı olan kişilerin tüketmesi gerekir. İçerisinde bulunan kateşin adlı antioksidan karın bölgesi yağlarınızı ciddi derecede eritiyor. Günde 2-3 fincan yeşil çay için. İçerisine limon sıkmayıda unutmayın.

Narenciye, Kuşburnu ve Böğürtlen

Flavonlardan ve C vitamini bakımından zengin olan narenciye, kuşburnu ve böğürtlen yağ yakımını hızlandırır. Bu meyveleri spor öncesi tüketirseniz yağ yakımını %30 arttırmış olursunuz.

Acı Biber

Acı biber, metobolizmanızın %23 hızlanmasını sağlar. Acı biberin içinde yer alan kapsaisin adlı madde metobolizmanızın hızlanmasında ve kilo vermenizde çok etkilidir. Sindirim sistemi probleminiz yoksa acı biberi rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Tarçın

Tarçın şekeri dengeliyor. Günde yarım çay kaşığı tarçın tüketmeye çalışın. Ayrıca tarçın, yediklerinizin yağa dönüşmesinide engelliyor. Süt ve yoğurt içine tarçın ekleyerek kolaylıkla tüketebilirsiniz.

Köri ve hardal

Kan şekerini dengeleyen bir diğer besinde köri ve hardal. Köri ve hardalı salata ve sandviçlerinize ekleyebilirsiniz. Yağın depolanmasını azaltan köri ve hardal fazla kilolarınızı atmanıza yardımcı olacak.

Sarımsak ve Zencefil

Sarımsak ve zencefil metobolizmayı %20 hızlandırır. Damarları genişletip vücut ısısını arttırır.

Bu tarif 1751 kere okundu. Türkiye mozaiğinde farklı tatlar ennefis.com'da.

Yemek Tarifi Etiketleri

Etiketler